2nd Golden Guisers – 2017 Favourites

Firstly, here’s a >>> list of every movie the Guise saw this year<<<.

Favourite Motion Picture of the Year
MovieGuise Favourite Motion Picture
NOMINEES:

– Baby Driver
– Blade Runner 2049
– Coco
– The Disaster Artist
– Get Out
– The Greatest Showman
– I, Tonya
– mother!
– Okja
– The Shape of Water
– Thor: Ragnarok
– Three Billboards outside Ebbing, Missouri

WINNERS:
– 1st Place: Get Out
– 2nd Place: The Disaster Artist
– 3rd Place: Three Billboards outside Ebbing, Missouri
4th Place: Okja

Favourite Performance by an Ensemble Cast in a Motion Picture
Ensemble Cast
NOMINEES:
– Get Out
– Ingrid Goes West
– It Comes at Night

– Jumanji: Welcome to the Jungle

– Lady Bird

– Novitiate
– The Post
– Rough Night

– Thor: Ragnarok

– Three Billboards outside Ebbing, Missouri

WINNERS:
– 1st Place: Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– 2nd Place: Jumanji: Welcome to the Jungle
– 3rd Place: Lady Bird
4th Place: Novitiate

Favourite Leading Performance by a Male Actor
MovieGuise Favourite Leading Actor
NOMINEES:

– Jack Black for Jumanji: Welcome to the Jungle
 Timothée Chalamet for Call Me by Your Name
– Daniel Day-Lewis for Phantom Thread
– 
Ansel Elgort for Baby Driver
– 
James Franco for The Disaster Artist
Ryan Gosling for Blade Runner 2049
– 
Tom Hanks for The Post
Hugh Jackman for Logan
– 
Daniel Kaluuya for Get Out
– 
Kumail Nanjiani for The Big Sick
– 
Gary Oldman for Darkest Hour
Robert Pattinson for Good Time
WINNERS:
– 1st Place: James Franco for The Disaster Artist
– 2nd Place: Timothée Chalamet for Call Me by Your Name
– 3rd Place: Jack Black for Jumanji: Welcome to the Jungle
– 4th Place: Robert Pattinson for Good Time

Favourite Leading Performance by a Female Actor
MovieGuise Favourite Leading Actress
NOMINEES:
– 
Seo-Hyun Ahn for Okja
 Jessica Chastain for Molly’s Game
– Judi Dench for Victoria & Abdul
– 
Carmen Ejogo for It Comes at Night
– 
Sally Hawkins for The Shape of Water
– 
Frances McDormand for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Aubrey Plaza for Ingrid Goes West
Margaret Qualley for Novitiate
– 
Margot Robbie for I, Tonya
– 
Saoirse Ronan for Lady Bird
– 
Meryl Streep for The Post
– 
Michelle Williams for All the Money in the World
WINNERS:
– 1st Place: Margot Robbie for I, Tonya
– 2nd Place: Sally Hawkins for The Shape of Water
– 3rd Place: Frances McDormand for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
4th Place: Margaret Qualley for Novitiate

Favourite Supporting Performance by a Male Actor
MovieGuise Favourite Supporting Actor
NOMINEES:
– Willem Dafoe for The Florida Project
 Idris Elba for Molly’s Game
– Woody Harrelson for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– Kelvin Harrison, Jr. for It Comes at Night
– Lucas Hedges for Lady Bird
– Lil Rel Howery for Get Out
 Doug Jones for The Shape of Water
– Bob Odenkirk for The Post
– Sam Rockwell for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– Bill Skarsgård for IT
Sebastian Stan for I, Tonya
Patrick Stewart for Logan
WINNERS:
– 1st Place: Bill Skarsgård for IT
– 2nd Place: Sam Rockwell for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– 3rd Place: Kelvin Harrison, Jr. for It Comes at Night
– 4th Place: Patrick Stewart for Logan

Favourite Supporting Performance by a Female Actor
MovieGuise Favourite Supporting Actress
NOMINEES:
– Cate Blanchett for Thor: Ragnarok
 Hong Chau for Downsizing
– Beanie Feldstein for Lady Bird
– Betty Gabriel for Get Out
– Holly Hunter for The Big Sick
– Allison Janney for I, Tonya
 Dafne Keen for Logan
– Lesley Manville for Phantom Thread
– Kate McKinnon for Rough Night
– Laurie Metcalf for Lady Bird
Elizabeth Olsen for Ingrid Goes West
Tilda Swinton for Okja
WINNER:
– 1st Place: Hong Chau for Downsizing
– 2nd Place: Betty Gabriel for Get Out
– 3rd Place: Elizabeth Olsen for Ingrid Goes West
4th Place: Cate Blanchett for Thor: Ragnarok

Favourite Motion Picture Story – Adapted
NOMINEES:

– Blade Runner 2049
– The Disaster Artist
– IT
– Logan
– The LEGO Batman Movie
– Molly’s Game
– Thor: Ragnarok
WINNER:
– 1st Place: The Disaster Artist
– 2nd Place: The LEGO Batman Movie
– 3rd Place: Blade Runner 2049

Favourite Motion Picture Story – Original
NOMINEES:

– The Big Sick
– Coco
– Get Out
– I, Tonya
– Ingrid Goes West
– The Shape of Water
– Three Billboards outside Ebbing, Missouri
WINNER:
– 1st Place: Get Out
– 2nd Place: The Big Sick
– 3rd Place: Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Favourite Director of a Motion Picture
NOMINEES:
– 
Joon-ho Bong for Okja
– Guillermo del Toro for The Shape of Water
– 
Greta Gerwig for Lady Bird
– Jordan Peele for Get Out
Matt Spicer for Ingrid Goes West
 Denis Villeneuve for Blade Runner 2049
– Taika Waititi for Thor: Ragnarok
WINNER:
– 1st Place: Jordan Peele for Get Out
– 2nd Place: Taika Waititi for Thor: Ragnarok
– 3rd Place: Guillermo del Toro for The Shape of Water

Favourite Visual Effects of a Motion Picture
NOMINEES:

– Blade Runner 2049
– Guardians of the Galaxy: Vol. 2
– The Shape of Water

– Star Wars: The Last Jedi
– Thor: Ragnarok
– Valerian and the City of a Thousand Planets
WINNER:
– 1st Place: Blade Runner 2049
– 2nd Place: Star Wars: The Last Jedi
– 3rd Place: Valerian and the City of a Thousand Planets

Favourite Production Design of a Motion Picture
NOMINEES:

– Blade Runner 2049
– Get Out

– The Greatest Showman
– mother!
– Phantom Thread
– The Shape of Water
– Star Wars: The Last Jedi
– Valerian and the City of a Thousand Planets
WINNER:
– 1st Place: Blade Runner 2049
– 2nd Place: mother!
– 3rd Place: The Shape of Water

Favourite Cinematography of a Motion Picture
NOMINEES:

– Blade Runner 2049
– Dunkirk
– Get Out
– Ingrid Goes West
– It Comes at Night
– mother!
– Phantom Thread
– The Shape of Water
– Star Wars: The Last Jedi
WINNER:
– 1st Place: Star Wars: The Last Jedi
– 2nd Place: The Shape of Water
– 3rd Place: Blade Runner 2049

Favourite Sound Design for a Motion Picture
NOMINEES:

– Baby Driver
– Blade Runner 2049
– Dunkirk
– Get Out
– mother!
– The Shape of Water
WINNER:
– 1st Place: Baby Driver
– 2nd Place: mother!
– 3rd Place: Get Out

Favourite Costume Design of a Motion Picture
NOMINEES:

– Beauty and the Beast
– The Greatest Showman

– Phantom Thread
– The Post
– The Shape of Water
– Victoria & Abdul
WINNER:
– 1st Place: Beauty and the Beast
– 2nd Place: Phantom Thread
– 3rd Place: The Greatest Showman

Favourite Makeup and Hairstylings of a Motion Picture
NOMINEES:

– Beauty and the Beast
– I, Tonya
– IT
– It Comes at Night

– The Shape of Water
WINNER:
– 1st Place: I, Tonya
– 2nd Place: IT
– 3rd Place: The Shape of Water

Favourite Original Song from a Motion Picture
NOMINEES:

– “Evermore” from Beauty and the Beast
– “From Now On” from The Greatest Showman
– “A Million Dreams” from The Greatest Showman
– “Never Enough” from The Greatest Showman
– “Remember Me” from Coco
– “Rewrite the Stars” from The Greatest Showman
– 
“This Is Me” from The Greatest Showman
WINNER:
– 1st Place: “Never Enough” from The Greatest Showman
– 2nd Place: “A Million Dreams” from The Greatest Showman
– 3rd Place: “This Is Me” from The Greatest Showman

Favourite Original Score for a Motion Picture
NOMINEES:

– Carter Burwell for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– Alexandre Desplat for The Shape of Water
– Justin Paul, Benj Pasek for The Greatest Showman
– Benjamin Wallfisch for IT
– Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer for Blade Runner 2049
John Williams for Star Wars: The Last Jedi
Hans Zimmer for Dunkirk
WINNER:
– 1st Place: Hans Zimmer for Dunkirk
– 2nd Place: Carter Burwell for Three Billboards outside Ebbing, Missouri
– 3rd Place: Benjamin Wallfish, Hans Zimmer for Blade Runner 2049

Favourite Poster Design for a Motion Picture
MovieGuise Favourite Poster Design
NOMINEES:

– Get Out
– IT
– mother!
– Okja
– The Shape of Water

– Star Wars: The Last Jedi
– Thor: Ragnarok
– Three Billboards outside Ebbing, Missouri

WINNER:
– 1st Place: IT
– 2nd Place: Okja
– 3rd Place: The Shape of Water

Favourite 90th Oscar Nominated Short Film
NOMINEES:

Dear Basketball
The Eleven O’Clock
Garden Party
My Nephew Emmett
Revolting Rhymes: Part One
The Silent Child
Watu Wote: All of Us
WINNER:
– 1st Place: The Silent Child
– 2nd Place: Revolting Rhymes: Part One
– 3rd Place: The Eleven O’Clock
4th Place: Garden Party

Favourite Performance in a 90th Oscar Nominated Short Film
NOMINEES:

– Damon Herriman for The Eleven O’Clock
– Josh Lawson for The Eleven O’Clock
– 
Rachel Shenton for The Silent Child
Maisie Sly for The Silent Child
– Tarra Riggs for DeKalb Elementary
– Adelyne Wairimu for Watu Wote: All of Us
– L.B. Williams for My Nephew Emmett
WINNER:
– 1st Place: Tarra Riggs for DeKalb Elementary
– 2nd Place: Rachel Shenton for The Silent Child
– 3rd Place: Damon Herriman for The Eleven O’Clock
4th Place: Adelyne Wairimu for Watu Wote: All of Us

Total Nominations
The Shape of Water – 13
Get Out – 11
Blade Runner 2049 – 9
The Greatest Showman – 9
Three Billboards outside Ebbing, Missouri – 8
Thor: Ragnarok – 7
I, Tonya – 6
Ingrid Goes West – 6
Lady Bird – 6
IT – 5
It Comes at Night – 5
mother! – 5
Okja – 5
Phantom Thread – 5
The Post – 5
Star Wars: The Last Jedi – 5
Logan – 4
Baby Driver – 3
Beauty and the Beast – 3
The Big Sick – 3
Coco – 3
The Disaster Artist – 3
Dunkirk – 3
Molly’s Game – 3
Jumanji: Welcome to the Jungle – 2
Novitiate – 2
Rough Night – 2
Valerian and the City of a Thousand Planets – 2
Victoria & Abdul – 2
All the Money in the World – 1
Call Me By Your Name – 1
Darkest Hour – 1
Downsizing – 1
The Florida Project – 1
Guardians of the Galaxy: Vol. 2 – 1
Good Time – 1
The LEGO Batman Movie – 1